Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel araçlar için geliştirilen partikül filtresi ya da kısa adıyla DPF, motor faaliyet halindeyken ortaya çıkan zararlı gazların serbestçe atmosfere karışmasını önlemek için geliştirilmiş bir sistemdir.
Egzoz çıkışından hemen önce konumlandırılan parça, gerek işlev gerekse de biçim açısından katalitik konvertöre benzemektedir
Dizel partikül filtresi, Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde emisyon standartlarının karşılanabilmesi için kullanılmaktadır. Bunun yanısıra bazı Euro 4 araçlarda da bulunmaktadır.

Dizel Partikül Filtresi Sistemi Nasıl Çalışır?

DPF sistemi,çevreye zararlı katı partikülleri kendi içerisinde belirli bir süre hapseder.Yeterli dolum miktarına ulaştığında aracın performansını olumsuz etkilememek ve motora zarar vermemek için bu partikülleri yakmak ister yani DPF jenerasyonu yapmaya ihtiyaç duyar.Dpf, yeterli dolum miktarına ulaştığında İlk aşamada Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) ne uyarı gider ve Ecu ,yakıt durumunu ve soğutma suyu sıcaklığınının yeterli olup olmadığını kontrol eder,ikinci aşamada Dpf in içerisine yakıt püskürtülüyor ve zararlı maddelerin yanmasını sağlayacak yüksek sıcaklık sağlanır. Son olarak araç jenerasyona başlar bu esnada motor fanı en son seviyede çalışır.Ortalama 30 dakika süren bu işlem sonunda Partikül filtresi kendini yenileme işlemini tamamlamış olur.

DPF jenerasyonu araç yoldayken yüksek devirde kendi kendine gerçekleşebilir veya bazı elektronik cihazlar vasıtasıyla yapılabilir.

DPF (Dizel Partikül Filtre Sisteminin) Avantajları Nelerdir?

DPF,çevre ve insan sağlığı için zararlı olan hidrokarbonlar ve karbonmonoksit ile motorun çalışması sonucunda oluşan diğer parçacıkların atmosfere karışmasını engeller. Filtre, bu amaç doğrultusunda aktif rejenerasyon işlemini gerçekleştirir.

DPF (Dizel Partikül Filtre Sisteminin) Dezavantajları Nelerdir?


• DPFsisteminin onarım ve değişim maliyetlerinin yüksek olması,
• DPF sisteminin sık arızalanması,
• Aşırı Yakıt Tüketimine sebep olma,
• Motorun aşırı ısınması,
• Aracın düşük performansta çalışması,
• Motorun gürültülü çalışması.


Dizel Partikül Filtresi İptali Nedir?

Partükül filtresi iptali 2 aşamada gerçekleşir. Aracın Elektronik kontrol ünitesine yazılım düzenlemesi yapılarak sistemden kapatılması sağlanır. Bu işlemde aracınız Ecu bilgileri profesyonel cihazlarımızla okunur ve okunan bu dosya için Dpf düzenlemesi yapılarak aracınıza geri yüklenir. Bu yöntem sayesinde aracınız artık Dpf sistemine ihtiyaç duymadan çalışmaya başlar.


Yazılım uygulamasından sonra aracınızda DPF kaynaklı yaşadığınız sorunlar ortadan kalkacaktır.

Aracınzın DPF tıkanıklığı kaynaklı motor arıza ışığı yanmayacaktır.

DPF tıkanıklığının sebep verdiği motor gücü ve torkunun düşüşü ortadan kalkacak,motorda rahatlama olacak aracın gücü ve çekiiş artacaktır.Böylelikle yükselen yakıt tüketimi normal seviyesine düşecektir.Merkez
Bostancı Mah.Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Cad. 80/C Bostancı İstanbul
0216 577 49 60 - 0533 446 92 91 - 0533 019 15 66